MAROKO - ATLAS NA BICYKLI
   

Popis zájazdu / Program

Popis zájazdu

Maroko je stálicou v ponuke našich exotických cyklistických zájazdov, pretože poskytuje unikátne spojenie prírody, histórie i poznanie výbornej kuchyne a zároveň je krajinou úplne bezpečnou. Na bicykli prejdeme mnohotvárnu krajinu od unikátnych cédrových lesov Stredného Atlasu cez sedlá Vysokého Atlasu až tam, kde sa horské rieky vsakujú do piesku Sahary. Cyklistický program je obohatený o poznávanie tradičného života Arabov a Berberov aj dlhej histórie Maroka. Na ceste si vychutnáme rušnú atmosféru kráľovského mesta Marakešu aj pokojný beh života na marockom vidieku, ktorému dominujú staré hlinené kasby, často obklopené zelenými oázami. Ochutnáme veľmi pestrú exotickú kuchyňu, budeme popíjať mätový čaj a v úzkych uličkách miest budeme pozorovať remeselníkov, ktorí dodnes používajú technológie staré tisícky rokov. Kulisa zasnežených vrcholkov masívu Džebel Toubkal alebo rozpálených plání Sahary predstavuje lákadlo pre všetkých, ktorí chcú spoznávať Afriku zo sedla bicykla a zažiť nezabudnuteľnú dovolenku.

 

Program zájazdu

 

1. deň

Letecky Praha-Marakéš (alebo Casablanca); pozemný transfer do podhorského mestečka Azrou - ,,hlavného mesta Berberov "; zloženie bicyklov a popoludní v meste: trhovisko, dielne, čajovne, ochutnávka výbornej berberské kuchyne založené na zelenine a baranine.

 

2. deň

Úvodná cyklistická etapa: hlbokými cédrovými lesmi Stredného Atlasu k jazeru Ouiouane; cestou pozorovanie endemických opíc Makakov (67 km / 1400 m / asfalt).

 

3. deň

Po opustených náhorných planinách pokračujeme v prejazde Stredného Atlasu; zastávka pri prameňoch rieky Rbia, ktorá v malebnom údolí vyviera zo skaly a vytvára azúrové jazierka lákajúce na kúpeľ; cesta sa ďalej vlní okolo veľkého jazera Azigza až do Khénifra (63 km / 1200 m / asfalt).

 

4. deň

Odvezenie autom do sedla vo výške 2050 m (alebo možnosť ísť na bicykli), prechádzame okolo berberských pastierskych osád a opúšťame cédrové lesy; dlhé klesanie do Boumie, rušného berberského mestečka v podhorí Atlasu, ktoré v sprievodcovi rozhodne nenájdete (33-70 km / 800-1500 m / asfalt).

 

5. - 6. deň

Vchádzame do Vysokého Atlasu: mesačnou krajinou monumentálnych hlbokých údolí pomaly stúpame do horských sediel; krajina sa začína postupne meniť, pribúda dediniek i úrodných políčok a sadov (1. deň: 68 km / 1050 m / asfalt, 2. deň: 78 km / 1800 m / asfalt).

 

7.-8. deň

Dokončíme prejazd hlavného hrebeňa Atlasu (sedlo 2673 m) a päťdesiat kilometrov dlhým zjazdom s monumentálnymi výhľadmi sa spustíme do impozantného červeného kaňonuTodra (90 km / 850 m / asfalt); voľný deň na dne kaňonu: kolmé skalné steny lákajú horolezcov zo všetkých kútov sveta a pri západe slnka hrajú všetkými odtieňmi červenej; kúpanie v chladnej riečke a podvečer v kaňone patrí k nezabudnuteľným marockým zážitkom.

 

9. deň

Presun miestnou dopravou do Ouarzazattu, oázy uprostred púšte, ktorá už po stáročia predstavuje významnú dopravnú križovatku púštnych karavan; odtiaľ na bicykli do 26 kilometrov vzdialeného Ait Benhaddou - prehliadka svetoznámej berberskej hlinenej kasby známe ako kulisa mnohých filmov (26 km / 320 m / púštne pista).

 

10. deň

Starovekou horskou karavannou cestou vedúcou cez starobylé dediny vystavané z nepálených tehál sa cez Vysoký Atlas vraciame späť na sever; kedysi slávna kasba Glaoui v Telouet bola ponechaná svojmu osudu, ale napriek tomu nás svojou krásou láka k zastaveniu; vlnitá cestička mierne stúpa až tesne pod kultové sedlo Tizi'n TICHKA (2260 m). "Nenásitní cyklisti" si do neho môžu vyjsť a zaobstarať cennú fotku, my ostatní na ne počkáme v jednej z mnohých kaviarničiek v dedinke Agouim (87 km / 1600 m / asfalt).

 

11. - 12. deň

Začíname obchádzať hlavný hrebeň Vysokého Atlasu s najvyšším vrcholom severnej Afriky Džebel Toubkal (4167 m); po úzkej cestičke pomaly stúpame chudobnými dedinkami, asfalt sa mení na štrk; cestou môžeme obdivovať početné prírodné krásy hlbokých kaňonov, zvyšky vulkanickej činnosti odrážajúce sa v lávových poliach a otvoria sa nám aj výhľady na zasnežený Džebel Toubkal (127 km / 2 dni / 1900 m).

 

13. deň

Posledná cyklistická etapa: dlhé, avšak prekrásne stúpanie do sedla Tizi'n Test (2092 m) s monumentálnymi výhľadmi, po ktorom nasleduje 35 kilometrový zjazd do Ijoukaku, kde naposledy zosadneme z bicykla; prevezení do Marakešu (100 km / 1850 m).

 

14. deň

Marrákeš: kráľovské mesto s nezabudnuteľnou atmosférou námestia Jemaa el Fna, množstvo unikátnych pamiatok a súky - starej obchodnej a remeselníckej štvrti; gurmánsky večer v centre mesta a posledné nákupy suvenírov.

 

15. deň

Odlet z Marakešu alebo z Casablanky do Prahy.

 

V cene zahrnuté:

 

sprievodca CK (sprievodca riadi sprievodné auto prevážajúce batožinu), letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Marakéš (alebo Casablanky)-Praha, všetky transfery, sprievodné vozidlo po celú dobu cyklistiky, 14x ubytovanie v hoteloch alebo tzv. auberge (ubytovniach), z toho 11x s polpenziou a 3x s raňajkami (na začiatku v Azrou a na koncu v Marakéši), informačné materiály.

 

Služby za príplatok:

Príplatok za prepravu bicykla leteckou spoločnosťou na trase Praha-Marakéš-Praha činí 3360 Kč.

 

Letenky:

Pre tento zájazd využívame priame letecké spojenie Praha-Marakéš so spoločnosťou Ryanair. Balenie bicyklov pre leteckú prepravu: pretože z hľadiska organizácie zájazdu nemožno uchovať prepravné kartónovú krabicu aj na spiatočnú cestu, používame pre letecký transport bicyklov špeciálny transportný vak. Samozrejme aj v týchto prípadoch je lepšie bicykle zabaliť do krabice aspoň na cestu tam, po prílete ju vyhodiť a na spiatočný let použiť vak. Transportný vak vám zadarmo zapožičiame za vratnú zálohu 1000 Kč.

 

Ubytovanie

V Maroku sú obmedzené možnosti ubytovania, treba sa prispôsobiť miestnej infraštruktúre, ktorá sa z roka na rok mení, a nie vždy k lepšiemu, a zvyklostiam. Väčšinu nocí budeme ubytovaní v hoteloch alebo penziónoch zvaných auberge. Izby bývajú spravidla 2 až 3lôžkové, v niektorých miestach sú však napr. Len 2 miestnosti pre ubytovanie celej skupiny. Sociálne zariadenie je väčšinou spoločné napr. Pre dve izby, niekde ale môže byť spoločné aj pre celú skupinu. Všade bude k dispozícii voda na umývanie, väčšinou teplá. Pre zvýšenie komfortu odporúčame vlastný spacák.

 

Povrch a profil:

Celkom na bicykli prejdeme 800 km a nastúpame cca 13 000 metrov. Väčšinu povrchu tvorí asfalt, ale nevyhneme sa ani prašným cestám. V priemere sa dĺžka denných etáp pohybuje okolo 70 km, 3x pôjdeme etapu v dĺžke 90-100 km. Pre väčšie pohodlie odporúčame horský bicykel, však celý program je možné absolvovať aj s trekovým bicyklom (šotolinové úseky sa dajú obísť po asfalte). Je tiež potrebné počítať s tým, že stav ciest a ciest sa rok od roku mení v závislosti od počasia, najmä v horách. Nemožno s istotou počítať s tým, že ak bola cesta vyasfaltovaná vlani, bude tomu rovnako tento rok. Náročnosť tohto zájazdu je hodnotená stupňom 3, avšak v prípade zlého počasia môže byť aj 3-4. Prevážanie je obmedzené kapacitou sprievodného auta, do ktorého sa v prípade potreby vojdú jeden aj dvaja indisponovaní účastníci.

 

 Cenová kalkulácia

termín cena (+poistenie)  


Fotografie z predchádzajúcich zájazdov


© 2018 - 2021 AVANTI TOURS všetky práva vyhradené