JUŽNÉ MAROKO NA BICYKLI
   

Popis zájazdu / Program

Južné Maroko na bicykli

 

Naše cyklistické putovanie zahájime vo Ouarzazattu a priľahlom Ait Benhaddou, patriacom k pamiatkam UNESCO. Potom sa na kľudným tempom vydáme po stopách dávnych karavan na juh, až do Zagory - mesta, z ktorého to majú ťavie karavány smerujúce do Timbuktu už len 52 dní. My sa ale radšej otočíme späť na sever, aj keď výlet do pravej marockej púšte nevynecháme. Cez kaňony a pod stolovými horami uzavrieme naše putovanie opäť vo Ouarzazattu a odtiaľ sa už autobusom presunieme do Marakešu. Na jednom z najrušnejších námestí Afriky, na Námestí mŕtvych (Jemaa el Fna) a na priľahlých súkách nakúpime unikátne suveníry a ďalší deň sa vrátime späť do Prahy.

 

Program zájazdu

 

1. deň

Let Praha-Marakéš; transfer do Ouarzazattu, oázy uprostred púšte, ktorá už po stáročia predstavuje významnú dopravnú križovatku púštnych karaván; zloženie bicyklov a nocľah.

 

2. deň

Okružný cyklistický výlet: okolo svetoznámych filmových ateliérov po hrane púšte až k zelenej palmerii a jej hlinené dominante, prekrásny Ait Benhaddou; popoludňajšia šálka kávy alebo mätového čaju v kulisách známych z mnohých svetových filmov (57 km / 800 m / prevažne púštna mierne kamenistá cesta; alternatívne 62 km obchádzkou po asfalte).

 

3. deň

Cez púštny masív Džebel Saghro, ktorého najvyššieho bodu dosiahneme v priesmyku Tizi n'Tinififft (1700 m), ďalej na juh do mestečka Agdz; jedna z najdlhších marockých riek, rieka Draâ, tu preráža kamenistú púšť Hammádí a dáva priestor vzniku 200 km dlhej oázy lemovanej sviežo zelenými palmeriami; podvečerná prechádzka ku medine v Tamnougaltu (79 km / 1100 m / prevažne asfalt).

 

4.-5. deň

Cesta medzi palmovými hájmi oázy Draâ vedie medzi starobylými kasbami a Ksary; unikátne poznanie barberského vidieka si spestríme jednoduchším, zato autentickejším ubytovaním u miestnej rodiny v dedinke Ait Lahcen; ochutnáme svetovo preslávené marockej ďatle a vychutnáme si sviežu zeleň pozdĺž rieky; ako kontrast k zeleni palmerií prejdeme nehostinné pláne Džebel Rhart a s riekou Draa sa opäť stretneme v mýtickom púštnom meste Zagora (120 km / 1400 m / 2 dni / prevažne púštna pista, miestami kamenistá).

 

6. deň

Zagora a okolie: deň určený na oddych a prechádzku po malebnom púštnom meste; cyklisti sa môžu vydať na krátky výlet do Tamegroute - rad vzájomne prepojených Ksar, obklopujúcich slávnu knižnicu je zároveň miestom, kde sa rieka Draâ vsakuje do púšte a kde možno navštíviť tradičnú keramickú dielňu (38 km), alebo až ďalej na piesočnú dunu Tinfou; popoludní transfer autobusom do 130 km vzdialenej podhorskej oázy Foum Zguid.

 

7.-8. deň

Výlet do pravej saharskej púšte s nocľahom v štýlovom barberskom kempe pod hviezdnou oblohou (66 km / 300 m / púštna pista); ďalší deň na bicykli vyhliadkovú cestou kaňonmi a horskými oázami do mestečka tkáčov Taznakht (65 km / 900 m / prevažne asfalt).

 

9. deň

Rozlúčka s púšťou s návratom do Ouarzazattu (73 km / 963 m / šotolina); pre nenásytných možnosť večernej vychádzky ku  zrekonštruovanej kasbe Taourirt a medine vo Ouarzazattu.

 

10.-11. deň

Transfer do kráľovského mesta Marrákeš; cestou fotografická zastávka na vyhliadke v sedle Tizi'n TICHKA (2260 m); podvečerná prechádzka po námestí Jemaa el Fna čiže Námestie mŕtvych; na druhý deň celodenná prehliadka rušnej metropoly na úpätí zasnežených hôr; paláca, medina, súky, ochutnávka miestnych špecialít a mnoho ďalšieho.

 

12. deň

Posledné nákupy v Marakéši a odlet do Prahy.

 

V cene zahrnuté:

sprievodca CK (sprievodca riadi sprievodné auto prevážajúce batožinu), letenka vr. všetkých poplatkov Praha-Marakéš (alebo Casablanky)-Praha, všetky transfery, sprievodné vozidlo po celú dobu cyklistiky, 10x ubytovanie v hoteloch alebo tzv. auberge (ubytovniach), 1x ubytovanie v púštnych stanoch v berberskom kempe, 9x skromné raňajky, 2x polpenzia ( vo Foum Zquid), bakšiš miestnym sprievodcom a vodičom, informačné materiály.

 

V cene nezahrnuté (platí sa na mieste):

letecký transport bicyklov - asi 2x 60 EUR (bude upresnené po zakúpení leteniek).

 

Nocľahy a stravovanie:

V Maroku sú obmedzené možnosti ubytovania, treba prispôsobiť sa miestnej infraštruktúre, ktorá sa z roka na rok mení, a nie vždy k lepšiemu, a zvyklostiam. Všetky služby sú kompromisom medzi chceným a možným. Čím zaujímavejšou krajinou budeme prechádzať, tým chudobnejšia infraštruktúra bude k dispozícii. Väčšinu nocí budeme ubytovaní v hoteloch alebo penziónoch zvaných auberge. Izby bývajú spravidla 2 až 3lôžkové, v niektorých miestach sú však napr. Len 2 miestnosti pre ubytovanie celej skupiny. Sociálne zariadenie je väčšinou spoločné napr. Pre dve izby, niekde ale môže byť spoločné aj pre celú skupinu. Všade bude k dispozícii voda na umývanie, väčšinou teplá. Väčšina hotelov nemá v izbách kúrenia a hoci sú vybavené prikrývkami, je potrebné mať aj vlastný dostatočne teplý spacák. Jednu noc strávime v berberskom dome v dedinke Ait Lahcen. Ubytovanie tu je veľmi skromné, ale umožní nám mimoriadnu exkurziu do bežného života miestnych obyvateľov. V dome nie sú postele, ale iba matrace položené na kobercoch na zemi. Ak chcete zvýšiť komfort, vezmite si vlastné karimatku.

 

Možností stravovanie je dostatok - od reštaurácií, cez rôzne občerstvenia a bežné obchody až po trhovisko. Ceny sú priaznivé, v prepočte skôr nižšie než v Česku. V cene zájazdu sú zahrnuté všetky raňajky, ktoré však bývajú v niektorých miestach skromné.

 

Povrch a profil:

Celkom na bicykli prejdeme asi 460 km s prevýšením cca 5 500 metrov. Väčšina etáp vedie po šotolinových a prašných cestách, ale nevyhneme sa ani asfaltu. Niektoré časti sú aj mierne kamenisté. Dĺžky denných etáp a prevýšenie sú uvedené pri jednotlivých dní programu. Jednoznačne odporúčame horský bicykel.Cenová kalkulácia

termín cena (+poistenie)  


Fotografie z predchádzajúcich zájazdov


© 2018 - 2021 AVANTI TOURS všetky práva vyhradené